Latest COVID-19 Update Read More

Results for West Palm Beach, FL Sold Out

Additional Awards

Overall Highest Scoring StudioStudio: Miami Dance Company

Outstanding ChoreographerStudio: Industry Dance

Outstanding Professionalism StudioStudio: Fort Lauderdale Youth Ballet

Best Solo ChoreographyCarlos Talavera Entry #372 "Feeling Good"

So Danca Star AwardAntonia Gonzales

Title Winners

Petite Miss Shake the Ground

WINNER
Emma Chavarriaga (Elite Arts Academy)

1st Runner Up
Nathalie Alvarez (Magic Dance Studio)

Primary Mr. Shake the Ground

WINNER
Daniel Burton (Industry Dance)

Primary Miss Shake the Ground

WINNER
Zoe Flores (Magic Dance Studio)

1st Runner Up
Maddison Lopez (Stars Dance Company)

2nd Runner Up
Alexandra Perez (Dance Universe)

Junior Miss Shake the Ground

WINNER
Isabella Avallone (Industry Dance)

1st Runner Up
Isabella Talerico (Industry Dance)

2nd Runner Up
Isabella Fountain (Industry Dance)

Senior Miss Shake the Ground

WINNER
Jayset Ulloa (Miami Dance Company)

Petite Shakers - Solo

Novice

1. ALYSSA PAZOS - ATTENTION - Miami Dancity Studios
2. ANNIE LAURINE - SEEK - Turn Up The Heat
3. ISABELLA SEBASTIANO - A MOMENT IN TIME - Turn Up The Heat
4. VIANKA CESPEDES - TRUE COLORS - Elite Arts Academy
5. OLIVIA SANCHOYERTO - FIREBALL - Miami Dancity Studios
6. DYLAN LEIDER - WORK - Turn Up The Heat
7. AMARA PALMA - MOVE - Miami Dancity Studios
8. KEIRA HANNON - ANGELS - Turn Up The Heat
9. JULES TALERICO - RESPECT - Industry Dance
10. CHLOE CHAPMAN - MY NEW PHILOSOPHY - Turn Up The Heat

Competitive

1. EMILY PINA - YOU RAISE ME UP - Miami Dance Company
2T. LIOR SULEMA - WORLD GO ROUND - Miami Dance Company
3. NATHALIE ALVAREZ - SYNTHESIS - Magic Dance Studio
4. ELLIE ACEVEDO - TREASURE - Miami Dance Company
5. SHIANNE GRASSEL - DIAMONDS - Xpressions Dance Team
6. EMMA CHAVARRIAGA - FABULOUS - Elite Arts Academy
7. LAYLA PARTON - FEELS LIKE HOME - Stars Dance Company
8. SANAYA LESTER - LANTERNS - Dance Universe
9. JENNA BOSQUE - HE'S A DREAM - Xpressions Dance Team
10. AVERY TATUM - LOVELY - Dance Universe

Intermediate

1. ARIELLE ABIRI - CUPID VARIATION - Fort Lauderdale Youth Ballet
2. BRIELLE DOMINGUEZ - FIRE AND THE FLOOD - Miami Dance Company
3. TEGAN JOHANSEN - COVER GIRL - Industry Dance
4. ALYSSA BRAVO - DISTANCE - Elite Arts Academy
5. VICTORIA ARENCIBIA - FLY - Miami Dancity Studios
6. LEILA RAUN - BE OKAY - Miami Dance Company

Petite Shakers - Duo/Trio

Novice

1. REMEMBER ME - Turn Up The Heat (Annie Laurine, Gabriella Skoch)
2. YOU CANT STOP THE BEAT - Turn Up The Heat (Annie Laurine, Chloe Chapman, Isabella Sebastiano)
3. FABULOUS - BBharts Performing Arts (Emma Carmona, Gabriela Rizo, Leila Angulo)
4. KEEP HOLDING ON - Xpressions Dance Team (Maria Soto, Felicity Bosque, Benjamin Meraz)
5. XPRESSIONS - Xpressions Dance Team (Ruth Jeseph, Leilani Romero)

Competitive

1. AVE MARIA - Elite Arts Academy (Emma Chavarriaga, Alyssa Bravo)

Intermediate

1. COUNT ON ME - Xpressions Dance Team (Kyndall Boniello, Shianne Grassel)
2. QUEEN BEE - Xpressions Dance Team (Jenna Bosque, Ruth Jeseph)

Petite Shakers - Small Group

Novice

1. YOU RAISE ME UP - Turn Up The Heat

Intermediate

1. CHEERLEADER - Xpressions Dance Team

Primary Shakers - Solo

Novice

1. KENDALL ROBINSON - MY FACE - Turn Up The Heat
2. ANDREA TORRES - ONLY HOPE - Elite Arts Academy
3. RUTH JESEPH - IN THE END - Xpressions Dance Team
4. ELLA GUTIERREZ - FALL ON ME - Turn Up The Heat
5. ELLA CHAPMAN - LEGALLY BLONDE - Turn Up The Heat
6. ISABELLA BRAVO - SCIENTIST - Elite Arts Academy
7. MADISON CONCEPCION - CLAP YOUR HANDS - Xpressions Dance Team
8. DOTTI ADKINS - IF ONLY - Elite Arts Academy
9. IZABELLA LUGO - POKER FACE - Elite Arts Academy
10T. LUCA SKOCH - THE FIGHT - Turn Up The Heat
10T. GENESIS CARTER - YOU MUST DON'T KNOW MY NAME - Boundless Dance Company

Competitive

1. ALEXANDRA PEREZ - STILL - Dance Universe
2. ZOE FLORES - FOG - Magic Dance Studio
3. ZOE JULIETTE HOLLADAY - ZOE'S BEATS - Performance Edge Dance Complex
4. MADDISON LOPEZ - IDEA FOR STRINGS - Stars Dance Company
5. PAULA OLIVER - AVA MARIA - Performance Edge Dance Complex
6. KATIA LAGO - FALLING IN LOVE - Miami Dance Company
7. SAMANTHA CASCUDO - CLARITY - Miami Dance Company
8. SOPHIA AMADOR - WAITING FOR TONIGHT - Miami Dance Company
9. DANIELLA PUJADAS - WAITING GAME - Miami Dance Company
10. BELLA MEGALLY - THE HOUSE THAT BUILT ME - Performance Edge Dance Complex

Intermediate

1. SOFIA FLORES - THE PRAYER - Magic Dance Studio
2. SOFIA BELLA CAPIN - REGAL - Miami Dancity Studios
3. VICTORIA ARBESU - YESTERDAY - Elite Arts Academy
4. MAKAYLA BONACHEA - USE SOMEBODY - Miami Dance Company
5. GIULIANA CUADRAS - SHE USED TO BE MINE - Elite Arts Academy
6. MIA TEJERA - GHOSTS - Miami Dance Company
7T. TATIANA GARCIA - THROUGH THE NIGHT - Miami Dance Company
7T. ANDREA CHAVARRIAGA - HIGHER LOVE - Elite Arts Academy
8. AMANDA GARCIA - EVERYWHERE I GO - Elite Arts Academy
9. MIA ACEVEDO - FIX YOU - Miami Dance Company
10. OLIVIA STAUB - BRAVE - Elite Arts Academy

Primary Shakers - Duo/Trio

Novice

1. POPULAR - BBharts Performing Arts (Amelie Gonzalez, Nicole Vidaechea)
2. HAPPIER - Xpressions Dance Team (Madison Concepcion, Donnee Moore)

Competitive

1. CARRY YOU - Miami Dance Company (Daniella Pujadas, Demi Pujadas)
2. FOREVER - Performance Edge Dance Complex (Khloe Megally, Kylee Megally)
3. STONE COLD - Performance Edge Dance Complex (Zoe Juliette Holladay, Jillian Arango)
4. UPTOWN GIRL - Dance Space (Katelyn Beare, Ava Wright, Caitlin Roberts)
5. THINK - Dance Space (Averi Center, Ava Wright, Baye Young)
6. WILD CHILD - Dance Space (Katelyn Beare, Caitlin Roberts)

Intermediate

1. COOL OFF - BBharts Performing Arts (Mia Gutierrez, Prisila Garcia)

Primary Shakers - Small Group

Novice

1. THERE'S A HERO - Turn Up The Heat
2. GIRLS JUST WANNA HAVE FUN - Dance Space
3. MY BOYFRIENDS BACK - Dance Space

Competitive

1. HOPPIPOLLA - Industry Dance
2. COME ALIVE - Industry Dance
3. RAIN - Dance Space

Intermediate

1. WELCOME TO THE 60'S - Xpressions Dance Team

Junior - Solo

Novice

1. TAYLOR HALL - BEAST MODE - Turn Up The Heat
2. ARIANNA RIVERA - SUNSHINE - Turn Up The Heat
3. JUSTINE MONROE - KILL THE LIGHTS - The Formula Dance Experience
4. CHLOE BANNER - LIPS - The Formula Dance Experience
5. DONNEE MOORE - I WILL SURVIVE - Xpressions Dance Team
6. AMARA FURNISS - BEFORE YOU GO - Boundless Dance Company
7. ASHLEY JOSEPH - EVERYTIME - Xpressions Dance Team
8. SOPHIA LOCKWOOD - DOLL HOUSE - Boundless Dance Company

Competitive

1. ELLA HARRIS - UNRAVEL - Dance Universe
2. ORION LETOURNEAU - FADING LIGHT - Performance Edge Dance Complex
3. MIABELLA CORTES - TILL NOW - Industry Dance
4. JORDYN MILLER - THE VOICES INSIDE - Industry Dance
5. JAYLA VALDES - ALRIGHT - Miami Dance Company
6. ISABELLA FOUNTAIN - PULLED BELOW - Industry Dance
7. JULIA HENRIQUEZ - LADY IN RED - Elite Arts Academy
8. ANDREA PORTOCARRERO - WOODS - Miami Dance Company
9. JOSIE MOLODOWITZ - OCEANS APART - Industry Dance
10. REBECCA BIGORRA - HOLD ON ME - Miami Dance Company

Intermediate

1. IZABELLA GONZALEZ - SWANILDA VARIATION - INHouse Expressions
2. ISABEL PASCHAL - 47 METERS - Turn Up The Heat
3. SHEILYN LAZO - FLAMES OF PARIS - Fort Lauderdale Youth Ballet
4. NISSETH ESCORBORE - LOVE ME ANYWAY - Turn Up The Heat
5. LAUREN PALMER - THE VERGE - Turn Up The Heat
6. HEATHER KURZWEIL - UPTIGHT - INHouse Expressions
7. GIANNA CUADRAS - NEAR LIGHT - Elite Arts Academy
8. MHYA INCIARTE - BALLET ESPANOL - BBharts Performing Arts
9. KAYLA GROSS - MAKE YOU FEEL MY LOVE - The Formula Dance Experience
10. BROOKE BELDING - LOVELY BONES - Turn Up The Heat

Junior - Duo/Trio

Novice

1. BRAVE - Xpressions Dance Team (Ashley Joseph, Hadlee Moore)

Competitive

1. IN YOUR LIKENESS - Industry Dance (Isabella Fountain, Leila Griffith)
2. SUSPENDED - Dance Space (Lily Goulet, Halston Kraaz)
3. TO GET ME THROUGH IT ALL - Industry Dance (Keira Cardoso, Isabella Avallone)
4. SMALL - Industry Dance (Kara DeNooyer, CJ Smith)

Intermediate

1. FALSE CONFIDENCE - Turn Up The Heat (Brooke Belding, Isabel paschal)
2. WONDERFULL WORLD - Elite Arts Academy (Emily Arbelaez, Alyssa Rodriguez)

Junior - Small Group

Novice

1. CARRYING THE BANNER - Boundless Dance Company

Competitive

1. ON BROADWAY - Dance Space
2. A WOMAN'S WORK - Dance Space
3. 0 SWEET DISPOSITION - Dance Space

Intermediate

1. MOTHER NATURE - Turn Up The Heat
2. FLY ME TO THE MOON - BBharts Performing Arts
3. MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND - Boundless Dance Company

Junior - Large Group

Competitive

1. COME ON OVER - Industry Dance
2. OMIGOD YOU GUYS - Dance Space

Intermediate

1. MALAMENTE - BBharts Performing Arts
2. 96,000 - BBharts Performing Arts

Junior - Production/Line

Intermediate

1. AMERICA - BBharts Performing Arts

Senior - Solo

Novice

1. ERIN DEJARNETTE - MAMA KNOWS BEST - Turn Up The Heat
2. SOFIA CARDONA - WHAT I'VE DONE - Elite Arts Academy
3. HADLEE MOORE - ME - Xpressions Dance Team

Competitive

1. ANTONIA GONZALEZ - OPULENCE - Stars Dance Company
2. KYLIE PEITZ - SONG OF LOVE - Feet on Fire Dance Studio
3. JACKSON ROLOFF-HAFENBREADL - BLACKBURN - Fort Lauderdale Youth Ballet
4. JAYSET ULLOA - I REMEMBER - Miami Dance Company
5. JAYDEN TOWERS - BE KIND - Fort Lauderdale Youth Ballet
6. GRACIE DALBON - ME IN 20 YEARS - Industry Dance
7. JANA WALLACE - OVER SOON - Industry Dance
8. AMANDA GOTTARDI - NOTHING AT ALL - Elite Arts Academy
9. ANABELLA PALACIO - ALMOST OVER - Miami Dance Company
10. OLIVIA ANTONUCCI - CONSCIOUSNESS - Industry Dance

Intermediate

1. GABRIELLA PETERSEN - EXPERIENCE - Elite Arts Academy
2. OLIVIA LIBERTY - PAS D'ESCLAVE VARIATION - INHouse Expressions
3. KAELYN BRACCO - LOVE I'M GIVEN - Evolution X Performing Arts
4. SALETTE CATERIANO - BELIEVE - Elite Arts Academy
5. ASHLEY KURZWEIL - REVENGE - INHouse Expressions
6. KATELYN ECKER - ONCE UPON A DREAM - INHouse Expressions
7. ISABELLA PEREA - RESCUE - Elite Arts Academy
8. CARMYN COLBERT - TORN - Boundless Dance Company
9. VIVIAN ALCALDE - THE FORBIDDEN GOLD - Boundless Dance Company
10. ELIZABETH LAMB - WHAT ARE YOU GONNA TELL HER - Boundless Dance Company

Senior - Duo/Trio

Novice

1. HANGING TREE - Turn Up The Heat (Erin Dejarnette, Judy Kroiter)

Competitive

1. KATCHI - BBharts Performing Arts (Noemi De Francisco, Amanda Munoz Lio)
2. HUMAN - Dance Space (Samantha Brown, Morgan Barclay, Jasmyn Foisey)
3. WAVES - Dance Space (Samantha Brown, Morgan Barclay, Jasmyn Foisey)

Senior - Pas De Deux

Competitive

1. DIANA & ACTEON - Fort Lauderdale Youth Ballet (Sofia Marquez, Jackson Roloff-Hafenbreadl)

Senior - Duo/Trio

Intermediate

1. IM BETTER - Boundless Dance Company (Vivian Alcalde, Sophia Cancilla)

Senior - Small Group

Competitive

1. CELL BLOCK TANGO - BBharts Performing Arts

Senior - Large Group

Competitive

1. SUIT AND TIE - Industry Dance

Pre-Professional - Solo

Competitive

1. JANEY MARSH - LETTING GO - Performance Edge Dance Complex
2. JULIANNE GALLO - COMET - The Formula Dance Experience
3. SAYRA VALERA - UN VENENO - BBharts Performing Arts
4. MORGAN BARCLAY - AUTUMN LEAVES - Dance Space

Intermediate

1. DESTINY CAMPBELL - ULTRA LIGHT BEAM - The Formula Dance Experience
2. KATHERINE SPOHR - I WAS HERE - Elite Arts Academy
3. JULIANNE GALLO - IN CASE - The Formula Dance Experience

Pre-Professional - Pas De Deux

Competitive

1. DON QUIXOTE PAS DE DEUX - Fort Lauderdale Youth Ballet (Jayden Towers, Gabriel Posada)