Latest COVID-19 Update Read More

Results for West Palm Beach, FL SOLD OUT

Title Winners

Little Mr. Shake the Ground

WINNER
Michael Savio (Fort Lauderdale Youth Ballet)

Petite Miss Shake the Ground

WINNER
Zoe Flores (Magic Dance Studio)

1st Runner Up
Jasmine Pando (Stars Dance Company)

Primary Mr. Shake the Ground

WINNER
Daniel Burton (Industry Dance)

Primary Miss Shake the Ground

WINNER
Adelyn Kolanz (Dance Universe)

1st Runner Up
Amyah Wallace (Dance Universe)

2nd Runner Up
Isabella Talerico (Industry Dance)

Junior Miss Shake the Ground

WINNER
Isabella Fountain (Industry Dance)

1st Runner Up
Julia Henriquez (Elite Arts Academy)

2nd Runner Up
Piper Hotson (Feet on Fire Dance Artists)

Senior Miss Shake the Ground

WINNER
Kylie Peitz (Feet on Fire Dance Artists)

Petite Shakers - Solo

Novice

1. JADE NIETO - FOREVER YOUNG - Elite Arts Academy
2. ISABELLA BRAVO - SCIENTIST - Elite Arts Academy
3. VIANKA CESPEDES - TRUE COLORS - Elite Arts Academy
4. JENNA BOSQUE - HISTORY REPEATING - Xpressions Dance Team
5. ALYSSA BRAVO - DISTANCE - Elite Arts Academy
6. LAYLA PARTON - MAGIC - Dance Universe
7. ANDREA TORRES - ONLY HOPE - Elite Arts Academy
8. RUTH JESEPH - QUEEN - Xpressions Dance Team
9. DANIELLY RIBEIRO - WHISTLE WHILE YOU WORK - St Lucie Dance Theatre
10T. KAITLYN YANCE - RHYTHM OF THE NIGHT - The Formula Dance Experience
10T. KYNDALL BONIELLO - BRAVE - Xpressions Dance Team

Competitive

1. ZOE FLORES - INCAPACITY - Magic Dance Studio
2. MICHAEL SAVIO - I CAN GO THE DISTANCE - Fort Lauderdale Youth Ballet
3. SLOANE SALTALAMACCHIA - CHASING CARS - Dance Universe
4. JASMINE PANDO - DISINTEGRATION - Stars Dance Company
5. ALEXANDRA MISHIEV - REFLECTIONS - Performance Edge Dance Complex
6. WAVERLY SUMMERILL - ANGEL - Dance Universe
7. EMMA CHAVARRIAGA - LISTEN TO YOUR HEART - Elite Arts Academy
8. BRITTON KOLANZ - LOST IN THE SOUNDS - Dance Universe
9. AVERY TATUM - NOT ABOUT ANGELS - Dance Universe
10. ARIELLE ABIRI - BLUE BIRD - Fort Lauderdale Youth Ballet

Intermediate

1. VICTORIA ARBESU - YESTERDAY - Elite Arts Academy
2. ANDREA CHAVARRIAGA - A PLACE ON EARTH - Elite Arts Academy

Petite Shakers - Duo/Trio

Novice

1. MY WINGS - Elite Arts Academy (Gianna Castillo, Gianna Castro)
2. JUICY WIGGLE - Dance Academy of Stuart (Chloe Chapman, Annie Laurine, Isabella Sebastiano)
3. HANGING TREE - Xpressions Dance Team (Jenna Bosque, Kyndall Boniello)
4. LOOK AT ME NOW - Xpressions Dance Team (Jenna Bosque, Ruth Jeseph, Phoebe Julmis)
5. CALIFORNIA GIRLS - Dance Academy of Stuart (Ella Chapman, Ella Gutierrez)

Competitive

1. FOOTPRINTS IN THE SAND - Spotlight Dance Academy (Belle Arauz, Penelope Gomez)
2. AVE MARIA - Elite Arts Academy (Emma Chavarriaga, Alyssa Bravo)

Petite Shakers - Small Group

Novice

1. COLORS OF THE WIND - Elite Arts Academy
2. RULE THE WORLD - Xpressions Dance Team
3. ZERO TO HERO - Xpressions Dance Team

Petite Shakers - Large Group

Novice

1. NO EXCUSES - Miami Royal Ballet
2. TARANTELLA - Miami Royal Ballet
3. FABULOUS - All Saints Academy

Intermediate

1. WAITING - Elite Arts Academy

Primary Shakers - Solo

Novice

1. JAYLAH NICHOLLS - ME AGAINST THE MUSIC - Bahamas Dance Theatre
2. ANTONELLA HOGAN - LA FILLE MAL GARDEE - Miami Royal Ballet
3. NAIA COLBERT - CALL ME BACK - Boundless Dance Company
4. CAILYN GIPSON - ROTTEN TO THE CORE - Boundless Dance Company
5. MADISON CONCEPCION - DON'T GIVE UP ON ME - Xpressions Dance Team
6. KENDALL ROBINSON - A MILLION DREAMS - Dance Academy of Stuart
7. AMELIA COLDREN - THIS IS ME - St Lucie Dance Theatre

Competitive

1. ADELYN KOLANZ - ARTIFICIAL HARMONICS - Dance Universe
2. ALEXANDRA PEREZ - MAGNETIZED - Dance Universe
3. AMYAH WALLACE - WHAT THE WORLD NEEDS - Dance Universe
4. CJ SMITH - DISCOVERY - Industry Dance
5. MERCEDES ARRUE - HEART CRY - Elite Arts Academy
6. MINA GEDEON - FEVER - Dance Universe
7. ELISE VEGA - NEVER ENOUGH - Elite Arts Academy
8. AVA WRIGHT - NO OTHER MAN - Dance Space
9. ISABELLE GARRIDO - SONG BIRD - Performance Edge Dance Complex
10. AMELIA CORBO - AYO - Performance Edge Dance Complex

Intermediate

1. ISABELLA HUERTAS - GRADUATION BALL - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
2. ALYSSA RODRIGUEZ - SHELTER - Elite Arts Academy
3. LUNA ROSEMAN - FLORET - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
4. EMILY ARBELAEZ - IRIS - Elite Arts Academy
5. CELINE ELIAS - CHAPTER E - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
6. BROOKE MANASSE - DREAMER - The Formula Dance Experience
7. OLIVIA STAUB - BRAVE - Elite Arts Academy
8. GISELLE SAAL - RUSH HOUR - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
9. AGUSTINA BURDMAN - WRITERS BLOCK - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
10. ALEXIA KRUGLOV - TO LIVE - Vladimir Issaev School of Classical Ballet

Primary Shakers - Duo/Trio

Novice

1. THESE SMALL HOURS - Xpressions Dance Team (Ariana Hall, Hadlee Moore, Francisco Sandoval)

Competitive

1. COVER MY EYES - Industry Dance (Kara DeNooyer, CJ Smith)
2. DIAMOND - Elite Arts Academy (Elise Vega, Mercedes Arrue)
3. THINK - Dance Space (Averi Center, Ava Wright, Baye Young)
4. REAL WILD CHILD - Dance Space (Katelyn Beare, Caitlin Roberts)
5. RAINBOW - Dance Space (Averi Center, Ava Wright, Baye Young)

Intermediate

1. WONDERFUL WORLD - Elite Arts Academy (Emily Arbelaez, Alyssa Rodriguez)
2. NOT ABOUT ANGELS - St Lucie Dance Theatre (Shea Rosen, Makenzie Saks)

Primary Shakers - Small Group

Novice

1. FEEL IT STILL - Miami Royal Ballet
2. GIRLS ON FIRE - Miami Royal Ballet
3. MIMES - Miami Royal Ballet

Competitive

1. ON BROADWAY - Dance Space
2. SORT OF - Dance Space

Intermediate

1. CONTOUR - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
2. LEAN ON ME - Dance Academy of Stuart
3. SPRING DAYS - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
4. QUEEN OF HEARTS - Southern Dance Theatre
5. PRETTY WOMAN - Jupiter Dance Academy

Primary Shakers - Large Group

Novice

1. RASTA ROCK - Southern Dance Theatre
2. TISKET TASKET - Southern Dance Theatre
3. LADIES CHOICE - All Saints Academy
4. SECRET GARDEN - All Saints Academy
5. NIGHTINGALES - Jupiter Dance Academy

Intermediate

1. ARETHA - Southern Dance Theatre
2. KNOW YOU - Southern Dance Theatre
3. PAINT IT BLACK - Southern Dance Theatre

Primary Shakers - Production/Line

Novice

1. RIO - Miami Royal Ballet
2. 50'S MEDLEY - All Saints Academy
3. AMERICA SUITE - All Saints Academy

Junior - Solo

Novice

1. GABRIELLA PETERSEN - EXPERIENCE - Elite Arts Academy
2. LAUREN LABRADA - TWICE - Miami Royal Ballet
3. MEGAN GALLO - FLYING SOLO - Dance Academy of Stuart
4. SABRINA ROSEN - STRANGER THINGS - Miami Royal Ballet
5. HANNAH O'CONNO - MOTHERLAND - Bahamas Dance Theatre
6. NOA LEVY - IN THE CLOSET - The Formula Dance Experience
7. MARICELIS ESPINALES - YOU'LL FIND A WAY - Miami Royal Ballet
8. MYAH KNOWLES - GROWN WOMAN - Bahamas Dance Theatre
9. LEAH STROHSCHEIN - STORY BOOK - Xpressions Dance Team

Competitive

1. PIPER HOTSON - NATURE'S GRACE - Feet on Fire Dance Artists
2. JULIA HENRIQUEZ - MOTHER OF GOD CREATURES - Elite Arts Academy
3. CLAUDIA SCHULMAN - A THOUSAND MILES - Performance Edge Dance Complex
4. ISABELLA FOUNTAIN - FADING LOVE - Industry Dance
5. MOGAN SHIM - GOODBYE - Dance Universe
6. TAYA MANDATO - HEY MA - INDEPENDENT
7. AMELIE LAROSA - CARMEN VARIATION - Miami Arts Charter School
8. GABRIELA MARQUES - CRIB - Elite Arts Academy
9. SASHA CAMPBELL - PASSAGE - Dance Universe
10T. SAMANTHA BROWN - TAKE OVER - Dance Space

Intermediate

1. IMANI CARRE - THE PHARAOH'S DAUGHTER - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
2. ISABEL PASCHAL - THE CALL - Dance Academy of Stuart
3. CARINA RIERA - NOTHING ELSE MATTERS - Elite Arts Academy
4. SOPHIA TORRENS - KITRI ACT 3 - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
5. KATIE HANSON - GOT IT - The Formula Dance Experience
6. NISSETH ESCORBORE - SINGLE LADIES - Dance Academy of Stuart
7. ALEXIE GONZALEZ - HANDS CLEAN - Elite Arts Academy
8T. EMILIA COHEN - ELEMENT C - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
9. LAUREN SCOTT - COPPELIA SWANILDA VARIATION - Miami Royal Ballet
10. SHALOMI CARRE - RENAISSANCE - Vladimir Issaev School of Classical Ballet

Junior - Duo/Trio

Competitive

1. OPEN HANDS - Elite Arts Academy (Gabriela Marques, Daniela Fernandez)
2. IF I JUST LAY HERE - Industry Dance (Keira Cardoso, Isabella Avallone)
3. RESOLVE - Dance Space (Lily Goulet, Halston Kraaz)

Intermediate

1. TAKE ON ME - Elite Arts Academy (Cassandra Pino, Gabriela Marques, Carina Riera)
2. SCREAM - Miami Royal Ballet (Sabrina Rosen, Lauren Scott)
3. LETS GET LIT - Boundless Dance Company (Carmyn Colbert, Maddie Paskoski)
4. DANCE LIKE YO DADDY - Dance Academy of Stuart (Isabel Paschal, Nisseth Escorbore)
5. THE CLIMB - Miami Royal Ballet (Angelica Santeliz, Lauren Labrada)
6. WHITE FLAG - St Lucie Dance Theatre (Trinity Daniel, Emily church)
7. FIREBALL - St Lucie Dance Theatre (Shea Rosen, Makayla Knecht)

Junior - Small Group

Novice

1. FEEL THAT RHYTHM - Bahamas Dance Theatre
2. EARTH - Bahamas Dance Theatre
3. CLOWNS - Miami Royal Ballet
4. INTERSTELLAR - Xpressions Dance Team
5. MAMBOZART - Miami Royal Ballet

Intermediate

1. PEANUT BUTTER FALCON - Southern Dance Theatre
2. STUFF LIKE THAT THERE - Jupiter Dance Academy
3. VIRAGO - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
4. THE CHAIN - Southern Dance Theatre
5. WANNA GET HYPE - Boundless Dance Company
6. MAPS - St Lucie Dance Theatre
7. I HOPE I GET IT - Boundless Dance Company
8T. I LOVE PARIS - St Lucie Dance Theatre
8T. PETIT FOURS - Jupiter Dance Academy

Junior - Large Group

Novice

1. TRANSCENDENCE - Miami Royal Ballet
2. STAY - Miami Royal Ballet
3. ROYAL - Miami Royal Ballet

Competitive

1. OMIGOD YOU GUYS - Dance Space

Intermediate

1. THE CODE - Southern Dance Theatre
2. RESCUE - Jupiter Dance Academy
3. THAT MAN - All Saints Academy
4. 42ND STREET - Jupiter Dance Academy
5. WINDSONG - Jupiter Dance Academy
6. WICCA - Jupiter Dance Academy
7. ON THE TOWN - Jupiter Dance Academy
8. BRIGHT LIGHTS BIG CITY - Jupiter Dance Academy
9T. BIG BAND DIXIELAND - Southern Dance Theatre
9T. DO DO RE DO - Jupiter Dance Academy
9T. DROPS OF JUPITER - All Saints Academy

Senior - Solo

Novice

1. MISCHA MOXEY - FREEDOM - Bahamas Dance Theatre
2. WAYNESHA THOMPSON - RIVER - Bahamas Dance Theatre
3. CHELSY HIGGS - DON'T STOP THE MUSIC - Bahamas Dance Theatre
4. KALISTA PREDELEUS - UNSTEADY - Bahamas Dance Theatre
5. EMMA FRAGA - ALREADY GONE - Elite Arts Academy
6. ROCHEA NOTTAGE - SOMEBODY I USED TO KNOW - Bahamas Dance Theatre

Competitive

1. CARSON VAN POPERING - NOBODY - Feet on Fire Dance Artists
2. KYLIE PEITZ - ON MY OWN - Feet on Fire Dance Artists
3. AMANDA GOTTARDI - EVERY TIME WE TOUCH - Elite Arts Academy
4. VANESSA THOMAS - SATURN - Elite Arts Academy
5. AMELIA SCHNEIDER - FALLEN ANGEL - Fort Lauderdale Youth Ballet
6. OLIVIA ANTONUCCI - SENTIMENTAL - Industry Dance
7. NATALIA BARBERY - EVERY WOMAN - Elite Arts Academy
8T. ALEX JONES - DANNY BOY - Feet on Fire Dance Artists
9. CHIARA KARSENTI - ROXANNE - The Formula Dance Experience
10T. ANNA SOPHIA PORTILLO - ENDING - Elite Arts Academy

Intermediate

1. GABRIELA PEIRO - FIRE AND FAMILY - Elite Arts Academy
2. MILADYS DELGADO - I AM A HEBREW ISRAELITE - INDEPENDENT
3. ISABELLA PEREA - BAD BLOOD - Elite Arts Academy
4. JULIANNE GALLO - LOVE SONG - The Formula Dance Experience
5. KATHERINE SPOHR - CLOUSER - Elite Arts Academy
6. TRINITY DANIEL - SPEECHLESS - St Lucie Dance Theatre
7. MADDIE PASKOSKI - BALLER-RINA - Boundless Dance Company
8. MEGAN RIORDAN - AIN'T NO SUNSHINE - Mrs. P's Dance & Acro Studio
9. KATIE CHODOR - I RAN - Southern Dance Theatre
10. VIVIAN ALCALDE - SECRETS - Boundless Dance Company

Senior - Duo/Trio

Competitive

1. REFLECTIONS - Fort Lauderdale Youth Ballet (Josue Gomez, Alexis Workowski)
2. COME FLY WITH ME - Feet on Fire Dance Artists (Jesse McCoy, Carson Van Popering)
3. LOVE STORY - Feet on Fire Dance Artists (Jesse McCoy, Carson Van Popering)
4. HEY YA - Elite Arts Academy (Sabrina Gonzalez, Amanda Gottardi, Julia Henriquez)
5. PHANTOM - Feet on Fire Dance Artists (Kylie Peitz, Alex Jones)
6. STAND BY ME - Elite Arts Academy (Natalia Barbery, Stephanie Ledo, Vanessa Thomas)
7. GOTHAM NIGHTS - Feet on Fire Dance Artists (Kylie Peitz, Alex Jones)
8. BODY LANGUAGE - Elite Arts Academy (Natalia Barbery, Stephanie Ledo)
9. WAVES - Dance Space (Samantha Brown, Morgan Barclay, Jasmyn Foisey)
10. HUMAN - Dance Space (Samantha Brown, Morgan Barclay, Jasmyn Foisey)

Intermediate

1. BACKING DOWN - Elite Arts Academy (Vanessa Thomas, Giulianna Rojas)

Senior - Small Group

Competitive

1. AMEN - Elite Arts Academy
2. LADIES AND GENTS - Feet on Fire Dance Artists
3. LA ESPANOLA - Jupiter Dance Academy

Intermediate

1. BEYOND THE SEA - Jupiter Dance Academy

Pre-Professional - Solo

Competitive

1. JESSE MCCOY - SILENCE - Feet on Fire Dance Artists
2. CAMILLE IANNO - HOT HONEY RAG - Jupiter Dance Academy