Results for Ft Lauderdale, FL

Title Winners

Petite Miss Shake the Ground

WINNER
Mikaela Florez (Dancetown)

1st Runner Up
Jade Nieto (Inspire Dance Company)

Primary Miss Shake the Ground

WINNER
Nissi Perez (DAF Studio)

1st Runner Up
Francesca Castellanos (MVSA Studios)

2nd Runner Up
Alexandra Valdez (Stars Dance Company)

Junior Miss Shake the Ground

WINNER
Ximena Andrade (DAF Studio)

Senior Miss Shake the Ground

WINNER
Jelany Cox (Inspire Dance Company)

1st Runner Up
Gabriella Pita (Inspire Dance Company)

2nd Runner Up
Norah Laurent (Paramount Dance Studios)

Petite Shakers - Solo

Novice

1. PEYTON VALDIVIA - REWRITE THE STARS - Inspire Dance Company
2. NOELLE VALDIVIA - A MILLION DREAMS - Inspire Dance Company
3. CHRISTINA BRITO - CHAMPION - Learning of the Arts
4. LEILA ORRIS - WHEN I AM OLDER - Creative Dance Studio
5. OLIVIA SANCHOYERTO - TREASURE - Miami Dancity Studios
6. MILENA SANDOVAL - DANCE WITH ME - The Vault Dance Studio
7. MIA SOLDANO - WE GONNA PARTY - Dancezone
8. CIANNA SANCHEZ - I WORKOUT - Dance Tech Studios M.H.
9. SABRINA GONZALEZ - I FEEL LIKE A WOMAN - Dance Tech Studios M.H.
10. LEXIE BELLA GARCIA - IT'S A PARTY! - Vice City Dance Company

Competitive

1. MONIQUE BERGOLLA - LET'S GET LOUD - Inspire Dance Company
2. GABRIELLA PINEDA - BITTER EARTH - Inspire Dance Company
3. PENELOPE GOMEZ - SKYSCRAPER - Inspire Dance Company
4. MILA RODRIGUEZ - I TOOK THE NIGHT - Inspire Dance Company
5. CHYLER STERN - LA JANEUSSE - L&M BALLET
6. JADE NIETO - THE LIGHT - Inspire Dance Company
7. EVY ALVAREZ - QUIET UPTOWN - Miami Dancity Studios
8. ELLE BOSCAN - ELASTIC HEART - Miami Dancity Studios
9. ISABELLA JORDAN - FOREVER - Adrenaline Dance Company
10. ALICE DEMOYA - SIREN - Adrenaline Dance Company

Intermediate

1. ASHLEY NAVARRO - I DREAMED A DREAM - Inspire Dance Company
2. ALEKSANDRA LANKO - ONCE UPON ANOTHER TIME - Miami Movement Company
3. VICTORIA ARENCIBIA - HEAVEN I KNOW - Miami Dancity Studios
4. MIA QUINTERO - WITHIN - Adrenaline Dance Company
5. AVA HERNANDEZ - ONLY HUMAN - Inspire Dance Company
6. AURORA MORA - EVERYBODY WANTS TO RULE THE WORLD - Miami Movement Company
7. SOFIA GARCIA - EVERY TIME - Inspire Dance Company
8. ELLA ALVAREZ - RAINBOW CONNECTION - Miami Dancity Studios
9. OLIVIA HERNANDEZ - POMPEII - Adrenaline Dance Company
10. MELISSA RODRIGUEZ ESPINO - AYCARAMBA - Dancezone

Petite Shakers - Duo/Trio

Novice

1. I WON'T DANCE - Dancezone (Remi Cohen, Isaiah Flam)
2. EVERYBODY WANTS TO BE A CAT - Creative Dance Studio (Evelyn Walters, Leila Orris, Madison Jones)
3. GIRLS - The Vault Dance Studio (Ariana Aragon, Madison Coile)
4. CUBAN PETE - Creative Dance Studio (Evelyn Walters, Leila Orris, Madison Jones)

Competitive

1. BAD - Miami Dancity Studios (Elle Boscan, Evy Alvarez)
2. SWING - Stars Dance Company (Luna Alfonso, Zoey Martinez)

Petite Shakers - Small Group

Novice

1. YOUNG AND BEAUTIFUL - Miami Movement Company
2. TIENE TUMBAO - The Vault Dance Studio
3. GLORIA - Dancezone
4. NEVER FULLY DRESSED - The Vault Dance Studio
5. FLASHDANCE - Pinecrest Dance Project
6. I SPY - Miami Movement Company
7. ALAS - eMotion Dance Institute
8. CANDY SHOP - Dance Tech Studios M.H.
9. BANANA ZOO - Dance To Life
10. TIMELESS - DScala Art Academy

Competitive

1. THE GARDEN - Inspire Dance Company
2. TURNING TABLES - Inspire Dance Company

Intermediate

1. GREASE LIGHTNING - The Vault Dance Studio
2. THE CLIMB - Inspire Dance Company
3. FLASHLIGHT - The Vault Dance Studio

Petite Shakers - Large Group

Novice

1. HUMAN - Miami Movement Company

Competitive

1. SCHOOL'S OUT - Inspire Dance Company
2. GIRL POWER - Inspire Dance Company
3. DANCING QUEEN - Inspire Dance Company

Primary Shakers - Solo

Novice

1. JADE GOMEZ - MADNESS - DAF Studio
2. PRISCILLA SANTILLAN - IN THE END - DAF Studio
3. GIGI MORADIELLOS - WAKE ME UP - Inspire Dance Company
4. JADE DE LA TORRE - ROXIE - DAF Studio
5. AMARA PALMA - NAILS, HAIR, HIPS, HEELS - Miami Dancity Studios
6. REMI COHEN - LET'S GET LOUD - Dancezone
7. SYDNEE HIELD - READY FOR LOVE - Bahamas Dance Theatre
8. LEAH BETANCOURT - SWAY - Dancezone
9. BELLA SANDOVAL - PURE IMAGINATION - The Vault Dance Studio
10. SAMANTHA PORRAS - THE GREATEST - Learning of the Arts

Competitive

1. KAITLYN DIAZ - LOST SOUL - Paramount Dance Studios
2. NATALIE NUNEZ - DISTURBANCE - Stars Dance Company
3. ALEJANDRA BESS - END OF LOVE - Dancing Plus
4. FRANCESCA CASTELLANOS - AMESKA - MVSA Studios
5. NISSI PEREZ - THE VOICE WITHIN - DAF Studio
6. EMMA CLEMENTS - DREAMING AWAKE - Creative Dance Studio
7. PAULA MARIJUAN - I SURRENDER - DAF Studio
8. JENNA BOSQUE - DREAMED A DREAM - L&M BALLET
9. LUNA SANTANA - ANYWHERE - Miami Dancity Studios
10. ISABELLA OKUNYADE - THIS YEAR'S LOVE - Dancezone

Intermediate

1. SOFIA BELLA CAPIN - WHEN VELMA TAKES THE STAGE - Miami Dancity Studios
2. AMANDA MORENO - PLANS WE MADE - Alihaydee Carreno Ballet
3. BRISSA BOTTERI - FEMME FATALE - Focal Point Dance Studios
4. ZOë BELL - JUICE - Paramount Dance Studios
5. DANIELLA HECHAVARRIA - IN THE AIR - Miami Dancity Studios
6. AUBREE LAVIOLETTE - BELIEVE - Inspire Dance Company
7. EMMA DIXON - FINE - The Living Dolls Dance Factory
8. ASTRID ZEPEDA - IS THAT ALRIGHT - Miami Movement Company
9. SHILOH RODRIGUEZ - BRAVE - Miami Dancity Studios
10. ELVIRA SPILSBURY - BOOM BOOM! - Vice City Dance Company

Primary Shakers - Duo/Trio

Novice

1. CHECK ON IT - Avalon Dance (Mya Price, Yazmin Carvajal)
2. FROZEN TOGETHER - Gifted Talent Entertainment (Christina Higgs, Arianna Pinate)

Competitive

1. I WILL ALWAYS LOVE YOU - DAF Studio (Nissi Perez, Ximena Andrade)
2. THE OUTSIDERS - Paramount Dance Studios (Layla Dock, Kennedy Brown)
3. TECHNOLOGIC - Miami Dancity Studios (Luna Santana, Sabrina Lorente)

Intermediate

1. FOLLOW THE LEADER - Miami Dancity Studios (Amara Palma, Kaylee Guadalupe)
2. NEW FACE - ScalaDancers (GIA KARLA VARELA, MIA FILOS, CAMILA SOFIA MELILLO)

Primary Shakers - Small Group

Novice

1. GOOD GIRLS GONE BAD - Vision Dance Company
2. SOUNDS OF KENYA - Vision Dance Company
3. WEPA - Dance Tech Studios M.H.
4. EVERYBODY WANTS TO BE CAT - TAME Dance Academy
5. BEST OF MY LOVE - TAME Dance Academy
6. WHO WE ARE - Dance Tech Studios M.H.
7. HAVE A LITTLE FAITH IN ME - TAME Dance Academy

Competitive

1. PASO TANGO - Dancezone
2. FIELDS OF GOLD - Dance Explosion

Intermediate

1. CORNERSTONE - Dancezone
2. BROTHERHOOD - The Vault Dance Studio
3. RECESS - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
4. EXHALE - black box studios miami
5. HIPHOP LUNCH - ScalaDancers
6. SHAKE YOUR GROOVE THING - Dance Explosion
7. JOY - ScalaDancers
8. WHEN I GROW UP - Dancezone

Primary Shakers - Large Group

Novice

1. DTS CIRCUS - Dance Tech Studios M.H.
2. LIVIN MY BEST LIFE CARDI - Dance Tech Studios M.H.
3. THE ART OF FRIENDSHIPS - Pinecrest Dance Project

Competitive

1. MONEY - Dancezone
2. SOKU - Dancezone
3. THE KING - Dancezone

Intermediate

1. HUSH HUSH - Dancezone
2. SOMETHING IN THE WATER - Dancezone
3. TIGHTROPE - The Vault Dance Studio
4. SWAG SAUCE - Gifted Talent Entertainment

Primary Shakers - Production/Line

Competitive

1. RIHANNA - Dancezone
2. ONE NIGHT ONLY - Dance Explosion

Intermediate

1. DISCO NIGHTS - The Vault Dance Studio

Junior - Solo

Novice

1. SASHA VAN SCHAIK - GIVE ME YOUR HEART - The Living Dolls Dance Factory
2. KAYLA HOISMAN - USED TO BE MINE - Dancezone
3. ELEONOR CREPY - HERE RIGHT NOW - Pinecrest Dance Project
4. JAYLAH NICHOLLS - CALL ME MOTHER - Bahamas Dance Theatre
5. DELILAH GARCIA - WILD HEART - Miami Movement Company
6. DESTINY TEJEDA - QUEEN BEE - TAME Dance Academy
7. STELLA ORTIZ - LIBERTANGO - Dancezone
8. CHLOE BANNER - HALLUCINATE - Dancezone
9. SOPHIE SHELOMITH - DON'T RAIN ON MY PARADE - Dancezone
10. AVA CHARNO - DREAMS - Dancezone

Competitive

1. MIA ARTHUR - BREATHE OUT - Paramount Dance Studios
2. EMELIE TABIO - LOVE LOST - TAME Dance Academy
3. ANALUCIA GARCIA - FROZEN IN TIME - Inspire Dance Company
4. XIMENA ANDRADE - HOLLOWS - DAF Studio
5. KERRY CORNELIUS - WICKED GAMES - Inspire Dance Company
6. ABIGAIL BARROS - UNWAVERING - TAME Dance Academy
7. MIA GAULHIAC - EVERYTHING I WANTED - Alihaydee Carreno Ballet
8. GIA CLARKE-RUBIN - BROOKLYN - Artistry Dance Academy, Inc.
9. TERRI MARSHALL - LA ESMERELDA VARIATION - Dance Academy of Stuart
10. DIANA ARIAS - THE CLOSING - Dance Explosion

Intermediate

1. ARIEL HICKSON - EVERYWHERE I GO - Inspire Dance Company
2. SOPHIA TORRENS - HARLEQUINADE - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
3. HALEY NISIM - GET WITH MY LIGHT - Dancezone
4. ANNA CALDERIN - SHAPE LIKE A GUN - The Vault Dance Studio
5. JUSTINE MONROE - NOTES - Dancezone
6. MADISON PARDO - YOUTH - The Vault Dance Studio
7. REBECCA HENRY - IN THIS SHIRT - The Vault Dance Studio
8. HANNAH CORONA - CAN SOMEONE HELP ME - TAME Dance Academy
9. JAZLYNN RODRIGUEZ - BREATHE - Inspire Dance Company
10. ELLA ROIZ - SPANISH GOTAN - The Vault Dance Studio

Junior - Duo/Trio

Novice

1. GIRLS NIGHT - Dancezone (Tatianna Cocco, Chloe Banner)

Intermediate

1. INTERNAL - Dancezone (Justine Monroe, Sara Lange, Hannah Hoisman)
2. RUMOR - The Vault Dance Studio (Gabriella Morales, Rebecca Henry)
3. SHADOWS - The Vault Dance Studio (Madison Pardo, Isabella Jaramillo)
4. RAZZLE DAZZLE - The Vault Dance Studio (Anna Calderin, Ella Roiz)
5. CAVES - The Vault Dance Studio (Kylee Leal, Gabriella Morales)
6. VOILA - ScalaDancers (MARISABEL ORTEGA, VALESKA ESPINAL, ALONDRA DIAZ)
7. WAIT FOR IT - Red Rose Rhythms (Aylie Farmer, Alexia Gamboa)
8. BAD - Avalon Dance (Brahimi Sa'Naa, Sairi Witherspoon)

Junior - Small Group

Novice

1. SHOUT! - TAME Dance Academy
2. THAT MAN! - TAME Dance Academy
3. BLUE SKIES - TAME Dance Academy

Competitive

1. NEVER GIVING IN - Inspire Dance Company
2. DNA - Dance To Life
3. POWER - Dancezone
4. MAKE THE WORLD GO AWAY - Dancezone
5. I GET CRAZY - black box studios miami
6. ESSENCE - Dancezone
7. FIND MY WAY - black box studios miami
8. ALRIGHT, ALRIGHT - Dance Explosion
9. LIGHTNING STRIKES - Dance To Life

Intermediate

1. BOW DOWN - Dance Delight
2. HBCU - Dance To Life
3. DIASPORA - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
4. FALLING UP - Inspire Dance Company
5. TRAPPED - The Vault Dance Studio
6. BLACK CAT - Avalon Dance
7. SOMEBODY ELSE - St. Thomas Aquinas High School
8. TO LOVE YOU MORE - Dancezone
9. QUEEN BEE - Avalon Dance
10. KISSING YOU - Avalon Dance

Junior - Large Group

Competitive

1. COME TOGETHER - Inspire Dance Company
2. NIGHTS IN WHITE - Inspire Dance Company
3. LAST BREATH - Inspire Dance Company
4. ROLLING - Dancezone
5. ANESTHESIA - TAME Dance Academy
6. LIGHTHOUSE - The Vault Dance Studio

Intermediate

1. YATTA YATTA - The Vault Dance Studio
2. ARMS AROUND YOU - Inspire Dance Company
3. IN THE WATER - Dance To Life
4. SWAY - TAME Dance Academy
5. DIAMONDS - TAME Dance Academy
6. CALL IT OFF - TAME Dance Academy
7. IF I SAY - TAME Dance Academy
8. STUDIO 54 - Dance To Life
9. BRUISES - The Vault Dance Studio
10. EARTH - TAME Dance Academy

Junior - Production/Line

Competitive

1. CUBA - Dancezone

Senior - Solo

Novice

1. TRINITY BURNSIDE - RIVER - Bahamas Dance Theatre
2. CALLIE CLARIN - THE OWL'S PREY - Vice City Dance Company
3. HANNAH O'CONNO - CRAZY IN LOVE - Bahamas Dance Theatre
4. VIVIAN UNDERWOOD - DON'T WALK AWAY - Vice City Dance Company

Competitive

1. SORA TERAMOTO - UNBIND - Ballet Elite Dance Studio
2. ANDREA VALENCIA - BEGGIN - Dancezone
3. NORAH LAURENT - PHENOMENAL WOMAN - Paramount Dance Studios
4. RACHEL YANES - RISTRICTED REALEASE - Dancezone
5. JELANY COX - SLOW DOWN - Inspire Dance Company
6. KATARINA WARING - L-O-V-E - TAME Dance Academy
7. ISABELLA ROSARIO - FORGIVE MYSELF - TAME Dance Academy
8. BRIANA CORNELIUS - I GUESS I'M IN LOVE - Inspire Dance Company
9. CRISTIE SANTIESTESTEBAN - VIVARIUM - Dancezone
10. VALENTINA CODECIDO - I'LL LEAVE YOU WORDS - TAME Dance Academy

Intermediate

1. MARCELA DASILVA - AT LAST - Inspire Dance Company
2. KYANNA ALVAREZ - I LOVE YOU - Mater Lakes Grrlettes
3. LAUREN ARIAS - I DARE YOU - Inspire Dance Company
4. IMANI CARRE - RAYMONDA - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
5. NOA LEVY - BATUCADA - Dancezone
6. ARIANNA MARTINEZ - YOU ARE THE REASON - Inspire Dance Company
7. VERONICA JIMENEZ - LESS AND LESS - TAME Dance Academy
8. ELI HERMAN - FESTALKA - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
9. JESSICA BELLO - UNKNOWN - Mater Lakes Grrlettes
10. ERIANNA MAQUEIRA - I MOVED ON! - Vice City Dance Company

Senior - Duo/Trio

Novice

1. MAMA - Bahamas Dance Theatre (Chelsy Higgs, Hannah O'Conno, Jaylah Nicholls)
2. STAND UP - Vision Dance Company (Naima Denis, Lauren Smith, Alyssa Lee)

Competitive

1. MY TEARS ARE BECOMING A SEA - Dancezone (Chiara Karsenti, Katie Hanson, Tayla Pickney)

Intermediate

1. CONTROL - G. Holmes Braddock Senior High (Kaylee Gonzalez, Monique Alfonso)
2. AMOR BRUJ0 - Flamenco Dance Institute Irene Lozano (Eliette Yammine, ALEXANDRA CHARRON)

Senior - Small Group

Novice

1. SWEET CHILD - St. Thomas Aquinas High School

Competitive

1. BRITNEY - Dancezone
2. SKIN DEEP - Inspire Dance Company
3. POR DENTRO - Flamenco Dance Institute Irene Lozano
4. RAISE THE ROOF - TAME Dance Academy
5. LA VIE - Dancezone
6. SATISFACCION - Dancezone
7. YELLOW - The Vault Dance Studio
8. DOOMED - TAME Dance Academy
9. CELL BLOCK TANGO - The Vault Dance Studio
10. ASSESSU YEMAYA - TAME Dance Academy

Intermediate

1. THE WAY YOU MAKE ME FEEL - Mater Lakes Grrlettes
2. T-PAIN - Dance To Life
3. FLASH BACK FRIDAY - Dance Tech Studios M.H.
4. BEAUTIFUL LIFE - Mater Lakes Grrlettes
5. SPOTLIGHT - St. Thomas Aquinas High School
6. SPEAK NOW - Dance To Life
7. GIRL - Dance Tech Studios M.H.

Senior - Large Group

Novice

1. BURLESQUE - St. Thomas Aquinas High School

Competitive

1. DINERO - Dancezone
2. FADE - Inspire Dance Company

Intermediate

1. 2000'S VIBEZ - Mater Lakes Grrlettes
2. LA REVOLUCION - Mater Lakes Grrlettes
3. RUNAWAY - St. Thomas Aquinas High School
4. BLOWER'S DAUGHTER - St. Thomas Aquinas High School
5. PERFECT - St. Thomas Aquinas High School
6. BLACKBIRD - St. Thomas Aquinas High School
7. ONE MORE TIME - St. Thomas Aquinas High School

Senior - Production/Line

Intermediate

1. WELCOME TO THE MOULIN ROUGE! - St. Thomas Aquinas High School

Pre-Professional - Solo

Novice

1. CHELSY HIGGS - ALIVE - Bahamas Dance Theatre
2. CHERISH PENNERMAN - TELL ME YOU LOVE ME - Bahamas Dance Theatre

Competitive

1. KEVIN MESA - SEND IN THE CLOUNDS - Dancezone
2. VALERIA MATAMOROS RODRIGUEZ - STARE MESTO - Flamenco Dance Institute Irene Lozano
3. CARISA HERRERA - LOVELY - Dancezone
4. HANNAH YOUNG - THIS IS A MAN'S WORLD - TAME Dance Academy
5T. JAYSET ULLOA - FINAL CURTAIN - Miami Dance Company

Intermediate

1. SOFIA TORRECH - THE DAY HAS COME - Inspire Dance Company
2. EMILY PANDO - REMEMBER - Mater Lakes Grrlettes

Pre-Professional - Duo/Trio

Competitive

1. LOVE IN DARK - Gifted Talent Entertainment (Sunia Stepney, Thelma Burgess)

Pre-Professional - Large Group

Competitive

1. TREE OF LIFE - Matisa Bellydance