Connect with STG

   Tweet

Results for West Palm Beach, FL

Additional Awards

Overall High Solo Score
"When I Was Beautiful" Kylie Peitz Score: 299.7

Title Winners

Petite Miss Shake the Ground

WINNER
Kya Massimino (Rebecca Massimino)

Primary Mr. Shake the Ground

WINNER
Daniel Burton (Dance Obsession)

Primary Miss Shake the Ground

WINNER
Emma Sias (Fort Lauderdale Youth Ballet)

1st Runner Up
Sophia Ortiz (Stars Dance Company)

2nd Runner Up
Savannah Leon (Royal Empire)

Junior Mr. Shake the Ground

WINNER
Alex Jones (Feet on Fire Dance Artists)

Junior Miss Shake the Ground

WINNER
Kylie Peitz (Feet on Fire Dance Artists)

1st Runner Up
Leah Gonzalez (Dance Attack)

2nd Runner Up
Julia Henriquez (Elite Arts Academy)

Senior Miss Shake the Ground

WINNER
Jesse McCoy (Fort Lauderdale Youth Ballet)

1st Runner Up
Sabrina Gonzalez (Elite Arts Academy)

2nd Runner Up
Amanda Gottardi (Elite Arts Academy)

All Ages - Solo

Competitive

1. KYLIE PEITZ - IMPROV CHALLENGE - Feet on Fire Dance Artists

Petite Shakers - Solo

Novice

1. EMMA CHAVARRIAGA - LISTEN TO YOUR HEART - Elite Arts Academy
2. ASHLEY OTANO - HUMAN - Stars Dance Company
3. HADLEY MILLER - FABULOUS - Dance Space

Competitive

1. KYA MASSIMINO - LOADING - Rebecca Massimino
2. ZOE JULIETTE HOLLADAY - RED SHOES - Performance Edge Dance Complex
3. ABELLA MIA DORTA - DECEIVE - Stars Dance Company
4. ZOE HOLLIDAY - COPPELIA DOLL VARIATION - Fort Lauderdale Youth Ballet
5. SOFI SUMMERLIN - WHATEVER YOU IMAGINE - Performance Edge Dance Complex
6. CAITLIN RUIZ - BELLE - Elite Arts Academy
7. WAVERLY SUMMERILL - EXPLOSIONS - Dance Universe
8. AMANDA GARCIA - FRIEND LIKE ME - Elite Arts Academy
9. VALERIA OSPINA - IN MY DAUGHTERS EYE - Miami Dance Company
10. ALEXANDRA MISHIEV - REFLECTIONS - Performance Edge Dance Complex

Intermediate

1. JJ GARCIA - YOU'RE WELCOME - Elite Arts Academy
2. AMELIA SIAS - PRINCESS FLORINE VARIATION - Fort Lauderdale Youth Ballet
3. FIORELLA ANGEL - STAND DOWN - Ascendance Studio
4. ANDREA CHAVARRIAGA - THE KING HAS RETURNED - Elite Arts Academy
5. AVA WRIGHT - DIAMONDS - Dance Space
6. JASMYN SALAZAR - TRIBE - Ascendance Studio

Petite Shakers - Duo/Trio

Novice

1. TIME OF MY LIFE - Elite Arts Academy (Emma Chavarriaga, JJ Garcia)

Competitive

1. NO CAN DO - Performance Edge Dance Complex (Khloe Megally, Kylee Megally)

Intermediate

1. SASSY GIRL - Dance Space (Averi Center, Adrianna Fasano)

Petite Shakers - Small Group

Intermediate

1. SHAKE THE ROOM - Dance Space
2. ROY G. BIV - Dance Space

Primary Shakers - Solo

Novice

1. ALYSSA RODRIGUEZ - SWEET CHILD OF MINE - Elite Arts Academy
2. ISABELLA VALIDO - ONE MOMENT MORE - Elite Arts Academy
3. MYAH KNOWLES - DESERT NIGHTS - Bahamas Dance Theatre
4. OLIVIA STAUB - BRAVE - Elite Arts Academy
5. AVERY PLEWKE - TOXIC - Dance Studio 365
6. KYLIE HAMBRECHT - FADED - Dance Studio 365

Competitive

1. GISELLE GANDARILLA - ARC - Stars Dance Company
2. SAVANNAH LEON - ASHES - Royal Empire
3. EMMA SIAS - ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIR - Fort Lauderdale Youth Ballet
4. DANIELLA PUJADAS - BELIEVE - Miami Dance Company
5. DEMI PUJADAS - FEEL GOOD - Miami Dance Company
6. MERCEDES ARRUE - THIS LAND - Elite Arts Academy
7. SOPHIA ORTIZ - TBA-SOPHIA - Stars Dance Company
8. ISABELLA CABRERA - DARK SIDE - Miami Dance Company
9. KASSIDY ESQUIVEL - TRANSCEND - Dance Universe
10. DAIAN PEREZ - HALLELUJAH - Ascendance Studio

Intermediate

1. CASSANDRA PINO - SAY YOU LOVE ME - Elite Arts Academy
2. ERIN GONZALEZ - TOMORROW SONG - Elite Arts Academy
3. ISABELLA HUERTAS - ESMERALDA - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
4. SHALOMI CARRE - KITRI ACT 1 - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
5. SOPHIA TORRENS - BLOSSOM - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
6. EMILY ARBELAEZ - IRIS - Elite Arts Academy
7. ELLA GARCIA - RODEO - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
8. EMMA FONSECA - FOUND MY VIBE - Ascendance Studio
9. HAZEL RODRIGUEZ - REVOLUTION - Fort Lauderdale Youth Ballet
10. CHLOE CARREAGA - HEAVEN - Vladimir Issaev School of Classical Ballet

Primary Shakers - Duo/Trio

Novice

1. END OF THE EVERYTHING - Dance Studio 365 (Lauren Ciampi, Avery Plewke)
2. DINERO - Miss Jodys Place To Dance (Natalie Holcolmbe, Gia Vitulano)

Competitive

1. EVEN SOMEHOW - Dance Obsession (Isabella Fountain, Taya Mandato)
2. DIAMONDS - Elite Arts Academy (Elisse Vega, Mercedes Arrue)
3. MUNDANE - Dance Obsession (Clara Jean Smith, Kara Denooyer)
4. ALIKE - Dance Obsession (Isabella Avallone, Kiera Cardoso)
5. QUEEN BEE - Dance Space (Lily Goulet, Halston Kraaz)

Intermediate

1. I LIKE IT LIKE THAT - Jupiter Dance Academy (Chelsea Price, Melina Migoya)

Primary Shakers - Small Group

Novice

1. I LOVE YOU DAD - Char-Mar School of Dance
2. DEW DROPS - Jupiter Dance Academy
3. SOMEWAY, SOMEHOW - Char-Mar School of Dance
4. CALL ME MOTHER - Dance Studio 365

Competitive

1. COFFEE IN A CARDBOARD CUP - Dance Space
2. LIGHT - Dance Space
3. WINGS - Dance Space

Intermediate

1. HALLELUJAH - Jupiter Dance Academy

Primary Shakers - Large Group

Novice

1. TOO MUCH FOR CHAR-MAR - Char-Mar School of Dance
2. WILD ORCHIDS - Jupiter Dance Academy

Intermediate

1. PROMISE - Elite Arts Academy
2. AUTOCORRECT - Vladimir Issaev School of Classical Ballet

Junior - Solo

Novice

1. TONY MORMAN - NIGHTMARE ON ELM STREET - Florida Arts & Dance Co
2. KARRIE BROWN - SCARY KARRIE - Jupiter Dance Academy
3. HANNAH O'CONNO - ENCOURAGE YOURSELF - Bahamas Dance Theatre
4. SOFIA CARDONA - WHAT I'VE DONE - Elite Arts Academy
5. VIVIAN ALCALDE - TRNDSTTR - Florida Arts & Dance Co
6. EMMA FRAGA - NOT ABOUT ANGELS - Elite Arts Academy
7. LAUREN CIAMPI - LONDON - Dance Studio 365
8. ELIZABETH RUFO - A LITTLE PARTY - Dance Studio 365
9. ELIZABETH LAMB - THE LIGHT - Florida Arts & Dance Co

Competitive

1. JULIA HENRIQUEZ - MOTHER OF GOD'S CREATURES - Elite Arts Academy
2. LEAH GONZALEZ - HURT - Dance Attack
3. KAITLYN ESQUIVEL - ALONE - Dance Universe
4. KYLIE PEITZ - JAZZ MASH - Feet on Fire Dance Artists
5. CHELSEA CAMPBELL - RAEIN - Dance Space
6. ALEX JONES - MY FUNNY VALENTINE - Feet on Fire Dance Artists
7. GABRIELA MARQUES - CREEP - Elite Arts Academy
8. ISABELLA ECHEVERRY - AMERICA - Ascendance Studio
9. VANESSA THOMAS - SATURN - Elite Arts Academy
10. SAMANTHA RYCROFT - AT THE TABLE - Dance Universe
11. KARINA SACERIO - ELEVEN - Elite Arts Academy
12. SOPHIA BALAGUER - TANGO - Dance Attack
13. PIPER HOTSON - SMOTHER - Dance Universe
14. SAMANTHA BROWN - ALREADY ALL READY - Dance Space
15. MADELINE EPSTEIN - A LITTLE WICKED - Dance Universe

Intermediate

1. AMELIE LA ROSA - SATANELLA - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
2. IMANI CARRE - SWAN LAKE 1ST VARIATION PDT - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
3. ALEXIE GONZALEZ - HANDS CLEAN - Elite Arts Academy
4. CARINA RIERA - NOTHING ELSE MATTERS - Elite Arts Academy
5. CAMILA ARANDI - GRAND PAS CLASSIQUE - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
6. GIULIANNA ROJAS - FOUND - Elite Arts Academy
7. ISABELLA PEREA - HALO - Elite Arts Academy
8. MADDIE PASKOSKI - RADIOACTIVE - Florida Arts & Dance Co
9. CARMYN COLBERT - WAKANDA FOREVER - Florida Arts & Dance Co
10. LIANA MARIN - RAISE THE ROOF - Ascendance Studio

Junior - Duo/Trio

Novice

1. LETS GET LOUD - Dance Studio 365 (Elizabeth Rufo, Lauren Ciampi)
2. COPYCAT - Florida Arts & Dance Co (Vivian Alcalde, Keana McArdle)

Competitive

1. NESUM DORMA - Elite Arts Academy (Sabrina Gonzalez, Amanda Gottardi, Julia Henriquez)
2. ART-IST - Fort Lauderdale Youth Ballet (Emma Sias, Wilhelm Josue Gomez)
3. THE ROSE - Dance Attack (Angelina Real, Leah Gonzalez, Sophia Balaguer)
4. SWING TIME! - Feet on Fire Dance Artists (Kylie Peitz, Alex Jones)
5. WINTER SONG - Elite Arts Academy (Natalia Barbery, Stephanie Ledo)
6. ADIOS, MI AMOR - Feet on Fire Dance Artists (Kylie Peitz, Alex Jones)
7. LOSING YOU - Dance Obsession (Aaliyah Keller, Josie Molodowitz)
8. TWIST AND SHOUT - Ascendance Studio (Ainhoa Azpurua, Isabella Echeverry)
9. GOOD GIRLS - Dance Space (Chelsea Campbell, Samantha Brown)
10. STAND BY ME - Elite Arts Academy (Natalia Barbery, Stephanie Ledo, Vanessa Thomas)

Junior - Pas De Deux

Competitive

1. DIANA AND ACTEON PAS DE DEUX - Fort Lauderdale Youth Ballet (Emma Sias, Wilhelm Josue Gomez)

Junior - Duo/Trio

Intermediate

1. OPEN HANDS - Elite Arts Academy (Gabriela Marques, Daniela Fernandez)
2. BACKING DOWN - Elite Arts Academy (Vanessa Thomas, Giulianna Rojas)
3. THE 90S - Florida Arts & Dance Co (Carmyn Colbert, Maddie Paskoski)

Junior - Small Group

Novice

1. FIND ME - Bahamas Dance Theatre
2. KABALLAH - Bahamas Dance Theatre

Competitive

1. AMEN - Elite Arts Academy
2. LET ME FOLLOW - Dance Space
3. SAVE ME - Dance Space
4. BOSS - Dance Space
5. MR. GREED - Jupiter Dance Academy
6. I'M NOT ONE FOR LEAVING - Dance Obsession

Intermediate

1. EVERYWHERE I GO - Elite Arts Academy
2. STRAIGHTEN UP AND FLY RIGHT - Jupiter Dance Academy
3. HEY PACHUCO - Vladimir Issaev School of Classical Ballet
4. &BURN - Florida Arts & Dance Co

Junior - Large Group

Intermediate

1. COFFEE IN A CARDBOARD CUP - Jupiter Dance Academy
2. THE BANK HEIST - Jupiter Dance Academy
3. RAIN - Jupiter Dance Academy
4. NEVER ENOUGH - Jupiter Dance Academy
5. LIGHTNING - Jupiter Dance Academy

Senior - Solo

Novice

1. WAYNESHA THOMPSON - LION - Bahamas Dance Theatre
2. ROCHEA NOTTAGE - JOYFUL BLISS - Bahamas Dance Theatre
3. GABRIELA PEIRO - TIME AFTER - Elite Arts Academy
4. KATHERINE SPOHR - I TRY - Elite Arts Academy
5. CHERISH PENNERMAN - KIBISA - Bahamas Dance Theatre
6. CHELSY HIGGS - DIE ANOTHER DAY - Bahamas Dance Theatre
7. ARIANNE SMITH - TETRIS - Bahamas Dance Theatre

Competitive

1. ALEXA OLIVIER - TBD - Sean's Dance Factory
2. SABRINA GONZALEZ - BODY LOVE - Elite Arts Academy
3. BENNETT SAMUELS - BACKING DOWN - Dance Universe
4. NATALIA BARBERY - LISTEN - Elite Arts Academy
5. AMANDA GOTTARDI - TEEN SPIRIT - Elite Arts Academy
6. ALYSSA OTANO - SOMETHING UNDER HER SKIN - Stars Dance Company
7. JESSE MCCOY - IT'S ALL COMING BACK - Fort Lauderdale Youth Ballet
8. ANNA SOPHIA PORTILLO - ENDING - Elite Arts Academy
9. OLIVIA ANTONUCCI - SLOWLY DISAPPEARING - Dance Obsession
10. ALEXANDRA CALVO - RED FOOTBALL - Ascendance Studio

Intermediate

1. AMANDA RAMIREZ - PAQUITA VARIATION - Fort Lauderdale Youth Ballet
2. ALESSIA GALIANO - RESOLVE - Elite Arts Academy
3. JIMENA HERNANDEZ - FALLING - Elite Arts Academy
4. AMANDA INFANTE - HURT - Elite Arts Academy
5. ZOE ASCOTT - RISE & SHINE - Dance Obsession
6. SARAH BRADENBERG - GENESIS - Dance Obsession

Senior - Duo/Trio

Competitive

1. TE AMORE - Fort Lauderdale Youth Ballet (Andres Angel, Jesse McCoy)
2. CLOSURE - Royal Empire (Damaris De Armas, Marco Dal Pezzo)
3. JUMPIN - Ascendance Studio (Fiorenza Bagala, Paola Vicente)
4. THE OTHERSIDE - Dance Space (Morgan Barclay, Jasmyn Foisey)

Intermediate

1. ASHES - Elite Arts Academy (Amanda Infante, Victoria Diaz)
2. FIRE AND ICE - Florida Arts & Dance Co (Mikayla Fisher, Caroline Rouse)

Senior - Small Group

Competitive

1. TIME TO SAY GOOD BYE - Elite Arts Academy
2. BAD - Jupiter Dance Academy
3. FIRE - Jupiter Dance Academy

Intermediate

1. PIECE BY PIECE - Elite Arts Academy

Pre-Professional - Solo

Novice

1. FAITH BEURRIER - WHATS MY NAME - Florida Arts & Dance Co

Competitive

1. MARCO DAL PEZZO - MERCY - Royal Empire
2. GABRIELLA PORTILLO - UNCHAINED MELODY - Elite Arts Academy
3. AALIYAH KELLER - DANGEROUS - Dance Obsession
4. MARYANGEL CHACIN - LUMINOUS - Ascendance Studio

Intermediate

1. MIKAYLA FISHER - I DONT WANNA BE YOU - Florida Arts & Dance Co

Our Sponsors

Our Scholarship Partners