Connect with STG

   Tweet

Results for West Palm Beach - Sold Out

Title Winners

Petite Miss Shake the Ground

WINNER
Mercedes Arrue (Elite Arts Academy)

Primary Miss Shake the Ground

WINNER
Julia Henriquez (Elite Arts Academy)

1st Runner Up
Daniela SanGiacomo (Stars Dance)

2nd Runner Up
Gabriela Marques (Elite Arts Academy)

Junior Miss Shake the Ground

WINNER
Kailey Worontsoff (Dance Universe)

1st Runner Up
Sabrina Gonzalez (Elite Arts Academy)

2nd Runner Up
Jayset Ulloa (Miami Dance Company)

Senior Miss Shake the Ground

WINNER
Celina Bakali (Miami Dance Company)

1st Runner Up
Miranda Montes de Oca (Artistic Dance Center)

2nd Runner Up
Sasha Sagel (Dance Universe)

Petite Shakers - Solo

Novice

1. SOPHIA GONZALEZ - THE BIG BANG - Miami Dancity Studios
2. ANDREA CHAVARRIAGA - THE KING HAS RETURNED - Elite Arts Academy
3. EMMA CHAVARRIAGA - BROADWAY BABY - Elite Arts Academy
4. SOFIA BELLA CAPIN - I LOVE ME - Miami Dancity Studios
5. EVY ALVAREZ - MOM LIKE MINE - Miami Dancity Studios
6. SABRINA LORENTE - FEVER - Miami Dancity Studios
7. AUBREE LAVIOLETTE - ME TOO - PULSE Dance Company

Competitive

1. NATALIA CRUZ - FALLING APART - Miami Dance Company
2. MERCEDES ARRUE - THIS LAND - Elite Arts Academy
3. KYA MASSIMINO - AVE MARIA - Dance Universe
4. DANIELLA PUJADAS - KEEP YOU SAFE - Miami Dance Company
5. LAUREN MENDIETA - WARRIOR - Miami Dancity Studios
6. ELLA ESQUIVEL - POMPEII - Dance Universe
7. AMANDA GARCIA - FRIEND LIKE ME - Elite Arts Academy
8. WAVERLY SUMMERILL - BOYS LIKE YOU - Dance Universe
9. MIA-ASIS GUILLEN - ARRASANDO - Miami Dancity Studios
10. ARIANNA OLSON - FLY - Dance Universe

Intermediate

1. CAITLIN RUIZ - FLY - Elite Arts Academy
2. DEMI PUJADAS - BOSS - Miami Dance Company
3. RYLEE VERMA - I GOTCHA - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios

Petite Shakers - Duo/Trio

Novice

1. LITTLE SHOP OF HORRORS - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios (Sophia Bogren, Rylee Verma, Tessa Dixon)
2. TIME OF MY LIFE - Elite Arts Academy (Emma Chavarriaga, JJ Garcia)
3. COLORS OF THE WIND - Dance Space (Averi Center, Ava Wright, Baye Young)
4. SUMMER TIME - Miami Dancity Studios (Lucia Folgueras, Sofia Bella Capin)
5. GIRLS NIGHT OUT - Dance Space (Averi Center, Ava Wright, Baye Young)

Petite Shakers - Small Group

Novice

1T. BARNEY MIX - Elite Arts Academy
1T. MAMBO ITALIANO - Elite Arts Academy

Competitive

1. SAVE THE CHILDREN - Dance Universe
2. GONE - Dance Universe

Petite Shakers - Large Group

Novice

1. PARTY TIME - Miami Dancity Studios
2. IN BLOOM - Miami Dancity Studios

Primary Shakers - Solo

Novice

1. MADISON PARDO - POKER FACE - Elite Arts Academy
2. ANTONELLA RINCON - SECRETS - Dancetination
3. GRACIE LOVAGLIO - CREEPY CLOWN - Florida Arts & Dance Co
4. TAIS PALENQUE - FIELDS OF GOLD - Elite Arts Academy
5. TESSA DIXON - IF MY FRIENDS COULD SEE ME NOW - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios
6. AMARA FURNISS - HOW FAR I'LL GO - Florida Arts & Dance Co
7. SOPHIA BOGREN - I'M A LADY - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios
8. SAVANNAH LAVIOLETTE - ONLY HOPE - PULSE Dance Company

Competitive

1. GISELLE GANDARILLA - BELONGING - Stars Dance Company
2. NATALIA CASTRO - READ ALL ABOUT IT - Miami Dance Company
3. JULIA HENRIQUEZ - IN YOUR HEAD - Elite Arts Academy
4. DANIELA SANGIACOMO - MIRRORING - Stars Dance
5. KASSIDY ESQUIVEL - AVANT GARDE - Dance Universe
6. KRISTINA SILVA - BEAUTIFUL THING - Miami Dance Company
7. MADISON BONACHEA - LET ME DOWN - Miami Dance Company
8. ISABELLA CABRERA - SLIP AWAY - Miami Dance Company
9. KATHERINE YANG - THE SCIENTIST - Dance Universe
10. NATALIE LYNCH - SO CLOSE - Dance Universe

Intermediate

1. ALANA MONTILLA - IF YOU GO AWAY - Dancetination
2. PAULA LOPEZ - WHITE WINTER - Artistic Dance Center
3. CASSANDRA PINO - SAND - Elite Arts Academy
4. NINA MARTINEZ - ANGEL BY THE WINGS - Miami Dance Company
5T. CATHERINE BALLADARES - IT'S ALL COMING BACK TO ME - Artistic Dance Center
6. BRIANNA KANE - LE JAZZ HOT - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios
7. ELISSE VEGA - GIORNO - Elite Arts Academy
8. EMILY ARBELAEZ - LUMINIUOUS - Elite Arts Academy
9. SARA AGUILAR - LIKE A BIRD - Miami Dance Company
10T. ISABELLA SANCHEZ - FOREVER YOUNG - Elite Arts Academy

Primary Shakers - Duo/Trio

Novice

1. WE GO HARD - Florida Arts & Dance Co (Amara Furniss, Gracie LoVaglio, Naia Colbert)
2. FUN,FUN,FUN - Florida Arts & Dance Co (Tony Morman, Vivian Alcalde, Naia Colbert)
3. SAVE ME - Dancetination (Paula Blanco, Ana Ramirez)
4. LAND OF A THOUSAND DANCES - Dance Studio 365 (Kylie Hambrecht, Avery Plewke)

Competitive

1. ORPHANS - Dance Universe (Kya Massimino, Mia Massimino)
2. ME AND MY SHADOW - Southern Dance Theatre (Angelina Hall, Lily Sutton)
3. UNTITLED - Southern Dance Theatre (Grace Alvarez, Rachel Ireland)

Intermediate

1. LOVE - Dance Space (Lila Milliman, Lily Goulet)
2. BIRDS - Dancetination (Alana Montilla, Lucia Borrero)
3. SWING BROTHER SWING - Dance Studio 365 (Elizabeth Rufo, Hailee Chase, Lauren Ciampi)
4. SUPER MARIO BROS. - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios (Brianna Kane, Eshiva Johnpoll)
5. THE NEXT DANCE - Southern Dance Theatre (Maya Akins, Francesca Wisniew, Ariana Galaska)

Primary Shakers - Small Group

Novice

1. WITHOUT YOU - Artistic Dance Center

Competitive

1. RAIN - Dance Universe
2. SOME SPACE - Dance Universe
3. SWINGIN' 60'S - Southern Dance Theatre
4. ROYAL HEIR - Dance Universe
5. TIE YOUR SHOES - Southern Dance Theatre

Intermediate

1. LIT - Dancetination
2. BROADWAY BABY - Dance Space
3. A BETTER PLACE - Dance Space
4. DOLLHOUSE - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios

Primary Shakers - Large Group

Competitive

1. CEREMONIALS - Dance Universe
2. BLOODSTAIN - Dance Universe
3. AT WAR WITH MYSELF - Dance Universe

Intermediate

1. GREAT GOSH A MIGHTY - Southern Dance Theatre
2. YOU'RE A BEAUTIFUL THING - Dancetination
3. CHOO CHOO CH BOOGIE - Southern Dance Theatre

Junior - Solo

Novice

1. SALETTE CATERIANO - HEAVEN - Elite Arts Academy
2. MADDIE PASKOSKI - DOWN - Florida Arts & Dance Co
3. CHLOE WEBB - WATCHA SAY - Artistic Dance Center
4. TONY MORMAN - THE BUZZ - Florida Arts & Dance Co
5. VIVIAN ALCALDE - BLACK AND GOLD - Florida Arts & Dance Co
6. CARMYN COLBERT - PURE IMAGINATION - Florida Arts & Dance Co
7T. MEGAN ALMOND - CRAVE - PULSE Dance Company
7T. KATHRYN ALMOND - SAY YOU LOVE ME - PULSE Dance Company

Competitive

1. BELLA WEISZ - HOLY GROUND - Dance Universe
2. JAYSET ULLOA - EXISTENCE - Miami Dance Company
3. KYLIE PEITZ - CON TU AMOR - Feet on Fire Dance Artists
4T. VIVIANNA DELGADO - COMES AND GOES - Miami Dance Company
5. SABRINA GONZALEZ - MY WEB - Elite Arts Academy
6. KAILEY WORONTSOFF - ALMOST FELL - Dance Universe
7. KRISTIN 'KIKI' VITAL - ALMOST OVER - Miami Dance Company
8. ISABELLA RAMIREZ - STRANGE FRUIT - Dancetination
9. AMANDA GOTTARDI - EVERY TIME WE TOUCH - Elite Arts Academy
10. KAITLYN ESQUIVEL - THE RAPTURE - Dance Universe

Intermediate

1T. ISABELLA RODRIGUEZ - FEVER - Elite Arts Academy
2. CHARLOTTE BLAKE - RIVER - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios
3. PAOLA GARCIA - I'M GONNA BE - Elite Arts Academy
4. CARINA RIERA - WHEN SHE LOVED ME - Elite Arts Academy
5. ALESSIA GALIANO - RESOLVED - Elite Arts Academy
6. KARINA SACERIO - NEAR LIGHTS - Elite Arts Academy
7. GIULIANNA ROJAS - FOUND - Elite Arts Academy
8. AMANDA INFANTE - HURT - Elite Arts Academy
9. SAMANTHA BROWN - BIRD SET FREE - Dance Space
10. CHELSEA CAMPBELL - NIGHTMARE - Dance Space

Junior - Duo/Trio

Novice

1. ANYTHING YOU CAN DO - Florida Arts & Dance Co (Carmyn Colbert, Maddie Paskoski)

Competitive

1. WANDERES - Dance Universe (Bella Weisz, Sophia Chambers)
2. NEVER LET ME GO - Elite Arts Academy (Amanda Gottardi, Julia Henriquez)
3. SURPRISE YOURSELF - Dance Universe (Emma Jaffe, Ryan Jaffe)
4. 16 SHOTS - Dancetination (Genesis Madera, Ashley Perez)
5. WINTER SONG - Elite Arts Academy (Natalia Barbery, Stephanie Ledo)
6. UNAPOLOGETIC - Miami Dancity Studios (Amanda Munoz, Mariam Rodriguez)

Intermediate

1. EMERGENCY - Dance Space (Chelsea Campbell, Samantha Brown)
2. OLD DAYS - Dance Space (Emma Nagy, Desiree White)
3. EXPRESS - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios (Charlotte Blake, Yasmeen Smith)

Junior - Small Group

Novice

1. WERQIN - Florida Arts & Dance Co

Competitive

1. UNSTEADY - Elite Arts Academy
2. NO SCRUBS - Dance Universe
3. HEROES - Dance Universe
4. WHAT BIND US TOGETHER - Dancetination
5. BODY LOVE - Dancetination
6. BORN WHOLE - Dance Universe

Intermediate

1. MY BABY JUST CARES FOR ME - Dance Space
2. DREAM - Dance Space
3. WHERE THE LIGHT GETS IN - Dance Space
4. EVERY WOMAN - Mrs P's Dance & Acrobatic Studios
5. I LOVE ME - Dance Space

Junior - Large Group

Competitive

1. BLAME ME - Dance Universe
2. RIVER DEEP - Dance Universe
3. GIFT OF LIFE - Dance Universe
4. EYES - Dancetination
5. TOM DEVIL - Artistic Dance Center
6. NUMB - Dance Universe
7. NO LIMIT - Dancetination
8. WANDERERS - Artistic Dance Center
9. MUSIC IS ALIVE - Southern Dance Theatre
10. GET LOOSE - Elite Arts Academy

Junior - Production/Line

Competitive

1. FEEL IT STILL - Dance Universe

Senior - Solo

Novice

1. GABRIELA PEIRO - CHASING CARS - Elite Arts Academy
2. KATHERINE SPOHR - I TRY - Elite Arts Academy

Competitive

1. MIRANDA MONTES DE OCA - DIANE AND ACTEON - Artistic Dance Center
2. RYAN JAFFE - TOUCH - Dance Universe
3. AMANDA SERVIDIO - NIGHT SO LONG - Dance Universe
4. ISABELLA ANTA - SWAN LAKE PAS DE TROIS VARIATION - Artistic Dance Center
5. CELINA BAKALI - DEPTH - Miami Dance Company
6. SASHA SAGEL - RUN - Dance Universe
7. KATIE JEAN BAPTISTE - PAQUITA VARIATION - Artistic Dance Center
8. AMANDA ACUNA - BEFORE THE STORM - Artistic Dance Center
9. GLORIA LOPEZ - FLY - Miami Dancity Studios
10. KATRINA CRUZ - CARMEN SANDIEGO - Miami Dancity Studios

Intermediate

1. JIMENA HERNANDEZ - FALLING - Elite Arts Academy
2. VICTORIA DIAZ - EMBERS - Elite Arts Academy
3. GABRIELLE FUENTES - CONCERTO - Artistic Dance Center
4. MORGAN BARCLAY - ALL AGAIN - Dance Space
5. CAROLINA CAMUS - ONE TIME - Miami Dancity Studios
6. DESTINY PEREZ - CLOWN - Miami Dance Company

Senior - Duo/Trio

Novice

1. WAITING GAME - Florida Arts & Dance Co (Mikayla Fisher, Lily Cave)

Competitive

1. HOSPICE - Dance Universe (Kailey Worontsoff, Amanda Servidio)
2. UNSOUND - Dance Universe (Gracie Dalbon, Sasha Sagel)
3. BRIEF ENCOUNTER - Dance Space (Emma Glaser, Alexandra Katz)

Intermediate

1. FINE BY ME - Elite Arts Academy (Isabella Rodriguez, Alexander Roman)

Senior - Small Group

Competitive

1. SUBSERVIENT - Dance Universe

Senior - Large Group

Competitive

1. ALREADY GONE - Artistic Dance Center

Pre-Professional - Solo

Novice

1. FAITH BEURRIER - EYE OF THE TIGER - Florida Arts & Dance Co

Competitive

1. JOYANNA PETERSON - CRY ME A RIVER - Dance Universe
2. EMMA GLASER - FEELING GOOD - Dance Space

Our Sponsors

Our Scholarship Partners